З історії села

Слободо-Шаргородська сільська рада розташована на південних схилах Волино-Подільської височини між річками Мурашка і Лозова в передмісті Шаргорода на шляху Шаргород-Бар, за 30 км від залізничної станції Ярошенка, за 98 км від обласного центру м.Вінниця за 350 км від столиці України м.Києва .

Перша згадка про село Слобода-Шаргородська (Слобода) відноситься до кінця 17 століття – після звільнення наших земель від Турецької Османської імперії (1699р.) і його історія тісно пов’язана з історією м.Шаргорода, яке було засноване Польським великим канцлером Яном Замойським (1541-1605) з дозволу короля Стефана Баторія (1576-1586) в 1585 році. 

            С.Будне виникло у першій половині 18 століття. Село лежить на обох берегах р.Лозова в 5 км від м.Шаргорода.

            С.Гелівка раніше був хутір Неймана, пізніше хутір Мілярівка (проживало багато мулярів).

Територія сільської ради становить 4387 га або 4% території Шаргородського району. Сільській раді підпорядковані три сільських населених пункти, с.Слобода-Шаргородська, с.Будне, с.Грелівка, всі вони газифіковані природнім газом.

            По території сільської ради протікають річки Мурашка, Лозова та Остриця, які відносяться до малих річок басейну р. Дністер.

Адміністративний центр сільської ради розташований в селі Слобода- Шаргородська по вул.Першотравнева,13.

            На території сільської ради є три пам’ятки археології:

-         Поселення Трипільської культури 4-3 тисячоліття до нашої ери, знаходиться на східній околиці с.Слобода- Шаргородська (5,18га).

-         Поселення передсківського часу 8-7 століття до нашої ери, знаходиться за 0,6 км на південь від с.Слобода-Шаргородська (4,5 га);

-         Поселення черняхівської культури 3-4 століття до нашої ери, знаходиться за 1,3 км на південний схід від с.Слобода-Шаргородська (8,25га).

 

Крім того в с.Слобода-Шаргородська є ще  пам’ятники історії та культури. Серед памяток архітектури привертають увагу церква Різдва Богородиці (1750 р.п.), кам’яний стовп (початок 17 століття), водяний млин (кінець 19 століття) в с.Слобода-Шаргородська та садиба пана (1910 р.п.) Р.О.Главацького, кузня (кінець 19 століття) в с.Будне.

До 1917 року в с.Слобода-Шаргородська було три панських маєтки, які не збереглися, а в с.Будне  до нашого часу зберігся маєток пана Главацького Р.О., в якому на даний час розміщена допоміжна школа-інтернат.  

На території сільської ради функціонують слідуючі підприємства:

-         Філія «Шаргородський райавтодор»;

-         Шаргородське держпідприємство ветмедицини;

-         Приватний млин;

-         Вісім агрофармувань.

До 1917 року в с.Слобода-Шаргородська працював водяний млин, олійня та інші ремісні цехи, а в с.Будне – пивоварний, винокурний завод, пальцевий та водяний млин.

 

У 1929 – 1934 р.р. в с.Будне діяв сільськогосподарський технікум Сьогодні в даному приміщенні функціонує допоміжна школа-інтернат (директор Осадчук Л.А.). 

В 1921 році було проведено перші вибори депутатів Слободо-Шаргородської сільської ради. Першим головою був Дмитро Лясота.

1959 році сільська рада с.Будне увійшла до складу Слободо-Щаргородської сільської ради.

            В сільській раді 7 штатних посад.

На  громадських засадах працює 13 депутатів та 16 членів виконавчого комітету сільської ради, З  1992 -1998 року сільським головою був обраний Матвієць П.Л.

З 1998 - 2015 рік сільським головою  Кісілевич А.Ф.

З 2015 року сільським головою обрана Гуменюк Л.В.